Hogy éppen miért kezd el érdekelni egy regény, változó, de ha
valami különlegeset és szokatlant sejtek a történetben, szívesen vetem rá
magam. :) Körmöndy Tímea kisregénye mesés
környezetben játszódik, ám felnőtteknek szól, ezért kíváncsi voltam, miként
mutat együtt ez a párosítás.
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fantasy. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fantasy. Összes bejegyzés megjelenítése
2016. november 8., kedd
2016. október 10., hétfő
A látszat mesterei - Tü/Körben I. könyvajánló
2016. augusztus 25., csütörtök
Novellák a Próbagoblin könyvtárteméből - Kalandok és kalandozók 2. ajánló
Idén
jelent meg a Varga Tamás József által szerkesztett Kalandok
és kalandozók antológia második kötete. Ebbe még több novella fért, mint az
elsőbe, így még több érdekes történettel ismerkedhetünk meg. Az írások jelentős
részét nagyon élveztem, sok volt, amiben megfogott valami, és ha figyelembe
veszem, hogy több mint félszáz történetnek jutott hely, elenyészően kevés
történet nem tetszett, és csak egy-kettőt nem olvastam végig. :)
2016. augusztus 22., hétfő
,,Hallgatni kell megtanulni” - Interjú Varga Beával
Varga Bea íróval, a Könyvmolyképző Kiadó szerkesztőjével, az Aranymosás pályázat vezetőjével beszélgettünk ezen a héten. Szóba került az írás folyamata, a sci-fi és a fantasy kérdése, idén megjelenő regénye, a sokak által várt ,,Artúr”, valamint a kertjében tanyázó denevérek. :)
2016. augusztus 12., péntek
Madarak a hurokban - Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei 1-2 ajánló
Egyre
inkább úgy látom, hogy a YA irodalom korszakát éljük, így az ebben a műfajban
alkotóknak igencsak oda kell figyelniük, mi jön ki a billentyűzet alól, ha
valami igazán jót és különlegeset (=a mai történet kulcsszava) akarnak alkotni.
Ransom Riggsnek félig sikerült
elvarázsolnia, másrészt elaltatnia, legfőképp a harmadik rész iránti
érdeklődésemet…
2016. május 17., kedd
A sárkány almába harapott - Norbert Winney interjú
Régóta írsz, novelláid több antológiában is szerepelnek. Ezek milyen
típusú történetek?
Alapvetően fantasy és sci-fi, de
ezeken belül, pont azért, mert régóta írok, többfelé irányt is kipróbáltam.
Akadnak vicces, akadnak elgondolkodtató, és akadnak komor hangulatú történeteim
is. Ami közös volt bennük, hogy mindegyiknél úgy éreztem, újat tudok mondani és
adni, vagy legalább új szemszögből tudok megmutatni valamit. Arra sosem éreztem
késztetést, hogy csupán mennyiségileg növeljem az emberiség olvasmánykészletét,
mindig volt valami belső motivációm az írással.
De blogoltam is, újságcikkeket is
írtam… szóval sok minden szárad már a tollamon.
2016. április 9., szombat
Kérdeztünk: Kae Westa
![]() |
| Kae Westa a "Karvalyszárnyon" bemutatóján dedikál |
Kae Westa írónővel készítettük el első interjúnkat, és az egyéves évfordulónkra megérkezett a folytatás. Karvalyszárnyon, szerkesztői munka, Könyvfesztivál és egyéb érdekességek következnek. :)
Idén
szerkesztő lettél a Delta Vision kiadónál. Milyen érzés a másik oldalról is
megtapasztalni egy regény szerkesztését?
Nos, megesett már, hogy annyira belefeledkeztem egy
regény szerkesztésébe, hogy este tizenegykor néztem fel belőle. Nagyon élvezem,
abszolút profitálok belőle íróként is, és nem esik nehezemre, hogy
szívem-lelkem beletegyem. A legjobb érzés mindig az, amikor pozitívak a szerző
visszajelzései, és amikor mindvégig érződik, hogy közös célért dolgozunk.
Két
kisgyermeked van. Mennyire nehéz vagy könnyű mellettük az írás? :)
Amióta a kisebb is óvodás lett, lényegesen könnyebb.
Legalábbis elméletben, gyakorlatilag azóta többet vagyunk betegek, mint
egészségesek, de azért akad egy-egy nap, amikor a munka mellett a saját
történeteimre is jut idő.
Blogod és írói Facebook oldalad is
van, ahol aktívan posztolgatsz. Fontosnak tartod a kapcsolatot az olvasóiddal?
Igen, a kapcsolattartás mindig is fontos volt. Amatőr
közegből jövök, ahol megszoktam, hogy beszélünk egymás írásáról. Nyitott vagyok
a véleményekre, az pedig mindig különösen jó érzés, ha valakiből érzéseket
váltanak ki a szereplőim, pláne, ha hasonlóakat, mint belőlem.
Tavaly
a Magyar Könyvek Viadalán megnyerted „Az év elsőkönyves debütálása” kategóriát.
Idén is jelölt vagy, ezúttal „Az év szórakoztató könyve” kategóriában. Mit
jelent számodra ez az elismerés?
Hű, erre nagyon nehéz nem közhellyel válaszolni! :)
Már a tavalyi, elsőkönyves mezőny is erős volt, a mostani pedig halmozottan az,
nálam jóval ismertebb, gyakorlottabb, több kötetes kollégákkal. Praktikusan
nézve már az is nyereség, ha az ő olvasóik látják a nevemet a kedvencüké
mellett, no és persze tök jó velük úgymond egy ligában szerepelni. Örülök annak
is, hogy már a második évben kerül elő a nevem, kicsit igazolja számomra azt,
hogy az első jelölés sem volt véletlen.
![]() |
| Az írónő és Chris Bay (Freedom Call) :) |
,,A démon és a papnő” c. regényed
egykötetes volt, míg legújabb regényednek, a ,,Karvalyszárnyonnak” folytatása
várható. Mennyiben más többkötetes regényt írni?
Azon kívül, hogy néha elátkozom magam, amiért nem zártam
le egy regényen belül a cselekményt? :D Más. Nehezebb. Több mindenre kell
figyelni. De megbirkózunk egymással, szóval biztosan lesz folytatás, csak ne
kelljen most megmondanom, mikor. :)
,,A
démon és a papnővel” kapcsolatban megkérdeztük, kivel találkoznál legszívesebben
a történetből. Mi a helyzet a „Karvalyszárnyonnal”? :)
Leszögezném, hogy a szívem teljes hevével a
kapitányomé vagyok, erre a kérdésre mégis azt kell válaszolnom, hogy Zurvan
Delangával. Valami azt súgja, iszonyú jól megértenénk egymást már az első
perctől fogva, és tutira elvinném moziba, megnézetném vele a Deadpoolt. Tudná értékelni.
Ki a
legkomplexebb szereplő a ,,Karvalyszárnyon” c. regényben? Kinek az életre
keltésével töltötted el a legtöbb időt?
Ez viszont egész biztos, hogy nem szegény Zurvan, akit
még a leglelkesebb kedvelői is "egyszerű, de nagyszerű" férfiúként
szoktak aposztrofálni. :D Azt hiszem, a két kérdésre két külön válasz dukál. A
legkomplexebb drága kapitányom, Shastor lesz, viszont neki szinte az első
megszólalásától kezdve egyértelmű volt a hangja. Calinával, a női főszereplővel
viszont többet bajlódtam, mint bárki mással, mire végre hajlandó volt
megmutatni az igazi egyéniségét.
A
regényben az emberek a sorsban hisznek (vagy nem). Honnan jött a sorshívőség
ötlete?
Egy totális apróságból. Zsoldosaim a legritkább esetben
cizellált modorú úriemberek, viszont nem akartam minden második mondatot b*szd
megekkel és f*szomokkal telerakni. Így született meg először Shastor szájából,
csak a jó hangzása miatt a "mi a sorsot kezdjek veled", és később ez
nőtte ki magát egy erősen halódófélben lévő vallássá.
A
főszereplő, a 18 éves Calina nagy dilemmája a regényben, hogy nem akar embert
ölni, még akkor sem, amikor őt támadják meg. Mennyire volt fontos a számodra,
hogy a főhősnek egy ,,lelkiismereti” kérdéssel is meg kelljen küzdenie?
Ezen nem is gondolkodtam. Kezdettől egyértelmű volt, hogy
a leányzónak gondjai vannak a vérontással. Van egy kimaradt jelenet, ahol
kipróbálták, hogyan lő íjjal, ott Shastor alaposan le is szedte a fejét, amiért
még csak célozni sem volt hajlandó emberre.
![]() |
| Az első adag "Karvalyszárnyon" a boltban |
A
regényben nagy szerepet játszanak a különböző zsoldoscsapatok, amelyek más-más
megbecsülésnek örvendenek. Milyen szempontok alapján építetted fel ezeket a
csoportokat?
Voltak általános elképzeléseim, amik mindegyikre
érvényesek, és azt is tudtam, hogy Shastor egy nagyon szilárd erkölcsű,
gerinces ember, tehát őrá vonatkozni fognak bizonyos kivételek is. Emellett
nagyon szerettem a különböző csapatok és kapitányaik közötti kapcsolati
dinamikát építeni.
Honnan
jött a köpködő ötlete és maga az elnevezés?
A történelemből, tényleg hívták így is az emberpiacot,
ahova munkát keresni mentek a delikvensek. Magamban vigyorogtam is írás közben,
hogy Shastor gyakorlatilag a korabeli munkaügyi központban kezdi a nyomozást a
városban történtek ügyében.
Reynir,
a Karvalyok felcsere gyógynövényeket használ a gyógyításoknál. Utána néztél a
gyógynövények hatásainak, vagy Te találtál ki gyógymódokat?
Részben igen, de egyik-másik növény, például a mucsolán a
saját találmányom.
Jól
sejtjük, hogy Reynir társaságát még egy ideig ,,élvezni” fogjuk? :)
Végig fogják pofozni a folytatáson a drágát mindenféle
régi, kedves ismerősei. ;)
A
borító Nagy Gergely munkája (amely a valóságban sokkal jobban néz ki, mint a
képernyőn J ). Mi volt a
koncepció?
Erről érdemesebb őt megkérdezni, én csak a kész
borítófestménnyel találkoztam, bár az előzetes elképzeléseimet (rövid hajú
főszereplő, zöld tűz, stb.) természetesen figyelembe vették. A blogomban
olvasható egy beszélgetés Gergellyel, abból sok minden kiderül a keletkezés
körülményeiről.
Elárulsz
valamit a folytatásról? Tudod már, hogy mi lesz a következő kötet címe?
A címével pont bajlódom, volt egy jó kis ötletem, de a
sztori fogta magát, és elkanyarodott tőle. Már most jelezném, hogy ezért
leginkább Nohanioni Trystert, a Senkiföldje haramiahercegét terheli a
felelősség, aki egy random névnek indult, és kulcsszereplővé nőtte ki magát. De
találkozni fogunk a híres-neves Svarioni Yondicannal is, a két nézőpontkarakter
pedig ezúttal Zurvan és Halwena lesz. Nagyon megszerettük egymást a
mágushölggyel, már most közelebb áll hozzám, mint Calina.
![]() |
| Svarioni Halwena - Rusvai Mónika alkotása |
Fantasy
regényeket írsz, de vajon azokat is olvasod szívesen? Az utóbbi időben melyik
könyv volt rád a legnagyobb hatással?
Itt két címet muszáj megemlítenem. Az egyik Astrid
Lindgren Oroszlánszívű testvérek című
zseniális alkotása, amit óvodás-kisiskolás korom óta legalább ötvenszer
olvastam, sok ponton kívülről tudom a szövegét, és nemrégiben fejeztem be a
felolvasását a nagyfiamnak. A végére már nem is próbáltam küzdeni a könnyeim
ellen. A másik A varázslók Lev
Grossmantól. A sorozatot is nézem, nagyon érdekes figyelni az eltéréseket.
Egyebekben olvasok a krimitől a szépirodalomig szinte bármit, noha az is igaz,
hogy mostanában kevesebb időm jut rá.
Áprilisban
ismét Könyvfesztivál lesz Budapesten. Mivel készülsz az oda látogatóknak?
Megint azt a tollamat viszem, amit a Karvalyszárnyon
bemutatóján úgy megcsodált mindenki. ;) Egyéb tervek még kialakulóban, bár a
tavalyi évvel ellentétben idén biztosan nem fogok sütit sütni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)









